Zagospodarowanie lewobrzeża Wisły w Toruniu na terenach położonych od Kępy Bazarowej wraz z terenem Majdanów i zamku Dybowskiego

Zagospodarowanie lewobrzeża Wisły w Toruniu

na terenach położonych od Kępy Bazarowej wraz z terenem Majdanów i zamku Dybowskiego

Kompozycja w rejonie zamku Dybów została zbudowana na głównej osi kompozycyjnej równoległej do najważniejszej alei spacerowej, która prowadzi ze strefy dojazdu do plaży przez zamek Dybów. Proponuje się uwzględnić przy przebudowie ronda w rejonie placu Armii Krajowej, dodatkowy zjazd jednokierunkowy do strefy dojazdu gdzie projektuje się: parkingi, zatokę bus i taxi. Miejsce to ma umożliwić wygodny dojazd do zamku oraz pozostałych atrakcji w rejonie opracowania. Przyjeżdzający z centrum powinni pozostawić tu swoje auto i pieszo dotrzeć do wybranego miejsca w obrębie opracowania, do każdej atrakcji prowadzi wygodna trasa spacerowa. Przewidziano ze strefy dojazdu włącznie się do ul. Poznańskiej w celu wygodnego wyjazdu oraz zawrócenia.  Równolegle do ulicy Poznańskiej w koronie wału przewiduje się trasę pieszo rowerową do punktu widokowego z lustrzaną płaszczyzną w zachodniej części.

W centrum opracowania, z korony wału dostępne są trzy punkty do wirtualnej obserwacji średniowiecznej Nieszawy w technologii VR na własnym telefonie / tablecie. Po zeskanowaniu kodu QR zostajemy przeniesieni do pełnoekranowego widoku naniesionego modelu Nieszawy na widok z kamery urządzenia, symulacja korzystając z sensorów lokalizacji i położenia umożliwi oglądanie animacji średniowiecznego miasta jak przez np. lunetę. Dalej główna aleja spacerowa prowadzi nas do zamku Dybów przez bramę, gdzie proponuje się nadbudowę z wejściem na trasę spacerową w koronie murów obwodowych. Trasa wykonana w konstrukcji stalowej ze szklanymi balustradami oraz kładką z kwaterami szklanymi. Kładka ma być jedną z głównych atrakcji oraz jest formą zabezpieczenia korony murów przed niszczeniem. W skrajnych narożach należy zamontować lunety do obserwacji starówki itp. Przed zamkiem poprzecznie do głównej osi, bezpośrednio za wałem, zaprojektowano drogę z kostki kamiennej, do której przylegają pawilony w formie kontenerów, niezwiązanych z gruntem na stałe, zapewnia się uzbrojenie terenu potrzebne do działania gastronomii lub kawiarni. Przewiduje się utworzenie małpiego gaju ze ścianą wspinaczkową w formie góry, w obrębie funkcji w pawilonie będą mieściły się szatnie, pom. instruktora mag. sprzętu itp.

Dalej przewidziano pawilon z wypożyczalnią rowerów oraz klubo-kawiarnie. Istnieje możliwość dalszej rozbudowy, równolegle do projektowanej drogi. Po drugiej stronie przewidziano plac manewrowy z miejscami dla niepełnosprawnych oraz  miejsce do np. wygodnego wyładunku koni, tuż przy wejściu na kameralna ścieżkę pośród istniejących łąk. Przed samym zamkiem od strony małej Wisełki przewiduje się utworzenie dużej polany, ze wzgórkami, ma to być miejsce odpoczynku oraz przedpole zamku, na którym będzie gromadziła się widownia np. w ramach koncertu lub letniego kina. Dlatego przed zamkiem należy przewidzieć niewielki plac. Następnie główna aleja spacerowa prowadzi przez projektowana kładkę na plaże, której towarzyszy przystań wodna w formie pływakowego pomostu. Przed plażą lokalizuje się nawodną  instalacje świetlną, składającą się z szesnastu pylonów, które służą do organizowania cyklicznych, sezonowych pokazów świetlnych zsynchronizowanych z muzyką. Pylony w formie lustrzanych słupków wyposażone będą w kilkanaście opraw o różnych kolorach. Odbicie świateł od wody pozwoli uzyskać niezwykle ciekawy spektakl wizualny, który będzie gromadził w tym miejscu ludzi w letnie wieczory itp.

Główne atrakcje / funkcje przewidziane w obrębie opracowania:

-Szklana trasa widokowa po obwodzie w koronie murów zamku

-Dziedziniec z podcieniem jako miejsce organizowania wystaw, imprez okolicznościowych itp.

-Letnie kino przed zamkiem

-Plaża z nawodną instalacją świetlną do sezonowych pokazów zsynchronizowanych z muzyką,

-Przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu

-Małpi gaj / ściana wspinaczkowa

-Punkty do obserwacji wirtualnej symulacji średniowiecznej Nieszawy w technologii VR na swoim tablecie / telefonie

-Ścieżka ornitologiczna z stanowiskami do obserwacji ptaków

-Tor pumptrack, wyciąg wakeboard oraz tor kajakowy nawodny

przy plaży

-Psia polana

 

Przykładowe formy aktywności:

-Letnie kino / koncert na przedpolu zamku

-Sezonowe pokazy świetlne na plaży

-Zawody wioślarskie, wyścigi łodzi

-Imprezy okolicznościowe na dziedzińcu zamku z podcieniami

-Zawody na torze pumptrack

-Zorganizowane spływy kajakowe

-Wycieczki tramwajem wodnym

Z plaży można się udać dalej w kierunku miejsca pamięci oraz tras spacerowych w obrębie kępy Bazarowej. Na skrzyżowaniu z mostem drogowym należy przewidzieć zejście na poziom kępy Bazarowej. Nieodłącznym elementem koncepcji zagospodarowania kępy Bazarowej wraz z terenem Majdan i zamku Dybowskiego jest woda dlatego zagospodarowanie zakłada wybudowanie trzech głównych pomostów pływających w obrębie opracowania w linii brzegowej, pogłębienie Małej Wisełki oraz utworzenie przystani wodnej z wypożyczalnią sprzętu i slipem do wodowania łodzi motorowych.  W pierwszej kolejności proponuje się w obrębie plaży, która wymaga pogłębienia i uregulowania głębokości utworzenie pomostu, który może pełnić rolę przystanku dla tramwaju wodnego pływającego w okresie letnim z centrum Torunia. W linii brzegowej proponuje się utworzenia toru kajakowego oraz wyciągu wakeboard.

Przed plażą, w pasie wody w bezpiecznej odległości, proponuje się utworzyć na zakończeniu głównej osi  kompozycyjnej instalacje świetlną w formie szesnastu słupków wyposażonych w kolorowe reflektory z regulacją natężenia światła i zdalną automatyką sterującą. Z plaży będzie można sezonowo oglądać pokazy świetlne zsynchronizowane z muzyka. Dodatkowo w zachodniej części przewidziano miejsce na wyciąg oraz tor wakeboardowy. W sąsiedztwie zejścia z mostu drogowego na kępę Bazarową zlokalizowano długi pomost pływający na trasie spacerowej jako miejsce do oglądania panoramy Torunia oraz zacumowania swojej jednostki z dala od plaży. Trzeci pomost znajduje się przy istniejącym punkcie widokowym. W sąsiedztwie istniejącego mostu na kępę Bazarową projektuje się przystań wodną ze slipem oraz wypożyczalnie sprzętu do pływania takiego jak rower wodny, kajak lub motorówka. W tym miejscu docelowo będą również prowadzone zajęcia dla młodzików lub treningi dla wioślarzy. Przystań może również pełnić funkcje początku lub końca spływu kajakowego Wisłą. Dodatkowo przewidziano wykonanie toru kajakowego w centralnej części opracowania w formie wytyczonej trasy nawodnej.

Napisz do nas...

adres do korespondencji:

Rybnicka 12f/1C

52-016 Wrocław

NIP 899 285 3832

info@kaplusjeden.pl

tel. 690 893 135

© 2018 by Artur Klimczak