STRAW_2.jpg
Rewitalizacja terenu wokół zalewu w Strawczynie

Między kąpieliskiem a trasą spacerową wokół zalewu zaprojektowano klin z zielenią ozdobną w postaci rabat z trawami oraz szpaler drzew zapewniając dla części plaży cień w okresie letnim oraz naturalne osłonięcie przed wiatrem. Rabaty od strony plaży zostały ograniczone głębokim betonowym siedziskiem. Równolegle dłuższym blokiem do plaży zlokalizowano pawilon w konstrukcji drewnianej mieszczący dwa niewielkie lokale do prowadzenia sezonowej sprzedaży napojów, lodów itp. Następnie budynek mieści zaplecze kuchenne dla większej, głównej gastronomi z barem oraz z otwartą salą restauracyjną z widokiem na zalew i plażę pod wspólnym zadaszeniem. Dalej przewidziano miejsce dla wypożyczalni gokartów lub segway jako dodatkowej atrakcji. Będzie można wypożyczyć urządzenie i okrążyć cały zalew po istniejącej trasie spacerowej. Dalej w skrajnej części pawilonu wyodrębniono zaplecze sanitarne dla plaży, pom. socjalne dla ratowników oraz zewnętrzne przebieralnie z prysznicami. W obrębie kąpieliska znajduje się pomost pływający z jednostopniową trybuną pozwalająca usiąść bezpośrednio przy wodzie. Zaplanowano dwa skrajne, utwardzone zejścia do wody z poręczami przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Wytyczono miejsce na ustawienie wieżyczek ratowniczych oraz przed kąpieliskiem zaplanowano wytyczenie boiska do piłki plażowej z piaszczystą nawierzchnią. Na samej plaży ulokowano charakterystyczne ławki w postaci deski betonowej do windsurfingu z żaglem. Starano się zaprojektować wygodne i ciekawe miejsce do sezonowej rekreacji i odpoczynku nad wodą oferujące dodatkowe atrakcje.

We wschodniej części postanowiono ulokować kompleks sportów wodnych pozwalający na uprawianie kilku aktywności związanych z wodą, zlokalizowano go pomiędzy linią brzegową a trasą spacerową wokół zalewu. Dodatkowo w tej części opracowania wydzielono kompleks kampingowy, w którym można organizować kolonie, biwaki połączone z zabawa na wodzie lub treningami. Główne element kompleksu to magazyn sprzętu wodnego ze slipem do wodowania oraz pomostem. Centralnie przewidziano polane ze wzgórkami ograniczoną od północy pawilonem zimowym, przy którym znajduje się trybuna zwrócona w kierunku wyciągu wodnego wakeboard z torem nawodnym. Docelowo przewidziana infrastruktura pozwala na uprawianie wakeboard, pływanie wypożyczonym kajakiem lub rowerem wodnym, pływanie skuterem wodnym, organizowanie wyścigów kajakowych lub wioślarskich, po instalacji nawodnego boiska grę w kajak polo, oraz zawody lub treningi wakeboard na wyciągu oglądane przez publiczność z trybuny przed pawilonem zimowym lub z plaży. W magazynie sprzętu wodnego w oddzielnej części przewidziano zaplecze socjalne z przebieralnią oraz pom szkoleniowe ze sterownią toru.

Kolejnym elementem zagospodarowania jest strefa zabawy, w jej obrębie zaprojektowano plenerowy plac zabaw o tematyce wodnej otoczony projektowaną zielenią, rabatami kwietnymi, trawami ozdobnymi oraz drzewami. W obrębie placu zabaw znajdują się różne formy siedzisk i oświetlania w tym dekoracyjne ośw. zieleni. W tym miejscu wyodrębniono dodatkowo wygrodzona przestrzeni psiej polany dla spacerowiczów odwiedzających zalew z psem aby pospacerować lub przeprowadzić plenerowe szkolenie pupila na przewidzianych elementach zagospodarowania polany. Kolejna atrakcją jest ogród sensoryczny na planie koła z konstrukcją stalową będąca również zraszaczem wodnym emitując mgłę wodną w okresie letnim. Strefę zabawy uzupełnia wiśniowy gaj jako sezonowa atrakcja, w okresie kwitnienia ma to być miejsce szczególnie atrakcyjne wizualnie.

Napisz do nas...

adres do korespondencji:

Rybnicka 12f/1C

52-016 Wrocław

NIP 899 285 3832

info@kaplusjeden.pl

tel. 690 893 135

© 2018 by Artur Klimczak